Produkcja laminatów

We własnej manufakturze zajmujemy się produkcją najwyższej jakości laminatów epoksydowo-węglowych, aramidowych i szklanych.

Wykorzystujemy dwie technologie: infuzji i pre preg.

Technologia infuzji

Technologię infuzji wykorzystujemy dla zleceń małoseryjnych i wielko gabarytowych. Wykonujemy zlecenia jednostkowe i w niewielkich seriach do kilkuset sztuk.

Laminat węglowy może powstać więc dzięki infuzji żywicy pod wpływem próżni. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze przy produkcji większych elementów, które jednocześnie mają prosty kształt. Infuzja, polega na tym, że suche ręcznie ułożone tkaniny zamykamy w worku i za pomocą pompy próżniowej przesyłamy laminat żywicą z zewnętrznego zbiornika. Wszelkie obudowy, pokrywy czy płyty produkujemy dzięki tej metodzie.

Najprostszy (laminat węglowy) to laminowanie ręczne, polegające na układaniu kolejnych warstw tkaniny i ręcznym przesycaniu ich żywicą zmieszaną z utwardzaczem.

Metoda worek próżniowy polega na umieszczeniu w specjalnym worku ręcznie wykonanego  laminatu  i podłączeniu do próżni.

Laminat węglowy sprawdzi się w wielu przypadkach, ponieważ jest komfortowy w codziennej eksploatacji. Nie bez powodu produkt chętnie wybiera szerokie grono firm oraz klientów indywidualnych. Jego popularność systematycznie wzrasta.

Technologia pre preg

Technologia pre preg w autoklawie – dysponujemy urządzeniem o komorze 150x300cm.

Technologia pre preg to połączenie metod infuzji i ich rozwinięcie. Matryca, która stanowi system żywiczny, łączy włókna w materiale kompozytowym i utrzymuje je w wybranej orientacji. Podstawową funkcją żywicy jest utwardzenie i łączenie włókien oraz ich osłona przed działaniem czynników zewnętrznych. To żywica determinuje maksymalną temperaturę przetwarzania i pracy prepregu carbon.

Tkanina fabrycznie impregnowana (przy zachowaniu ścisłych parametrów) żywicą zapewnia prepregom maksymalne własności mechaniczne: doskonałą wytrzymałość i sztywność, jak również dobre własności termiczne, elektryczne oraz chemiczne, powodując jednocześnie znaczne obniżenie wagi elementu finalnego.

Produkcja przemysłowa LRTM i RTM (w formach zamkniętych żywica jest podawana próżnia i wtryskiem) to prasowanie na prasach, filament winding ,czyli nawijanie przesączonych włókien na przedmioty cylindryczne oraz pultruzja, czyli ciągnięcie nasączonych włókien przez element formująco-grzewczy tworząc elementy wzdłużna np. rury czy płaskowniki o stałym przekroju.

Własne indywidualne technologie

Rozwijamy również własne technologie, które wykorzystujemy wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się tradycyjne metody.

Kompozyty węglowe produkujemy, opierając się na kilku etapach – zaczynając od konsultacji oraz projektowania, kontroli jakości, spakowaniu i na wysyłce skończywszy. 

Koszyk
Scroll to Top